Equinity Vision

czyli sztuczna inteligencja w opiece okołoporodowej klaczy i zapewnieniu bezpieczeństwa całego stada

Equinity Vision

O projekcie

Docelowy system będzie skierowany do wszystkich właścicieli i hodowców koni, włączając w to klacze, ogiery, konie sportowe i rekreacyjne. Nasze najważniejsze cele i założenia to:

Monitorowanie zdrowia koni w czasie rzeczywistym

Predykcja momentu rozpoczęcia się źrebienia

Obserwacja i zapis parametrów życiowych nowonarodzonego źrebięcia

Wykrywanie wczesnych nieprawidłowości wieku neonatalnego

Szybkie wykrycie niskiej aktywności życiowej, zbyt długiego zalegania etc.

Możliwość wdrożenia systemu w każdych okolicznościach

Zasada działania systemu i aplikacji

System

System Equinity Vision bazuje na analizie nagrań z kamer rejestrowanych za pomocą specjalnie zaprojektowanych rozwiązań z dziedziny sztucznej inteligencji. Zasada działania wygląda następująco:

Schemat działania systemu

(kliknij aby powiększyć)

Aplikacja

Na urządzeniach mobilnych dostępna będzie aplikacja umożliwiająca:

Schemat działania aplikacji

(kliknij aby powiększyć)

equinity_v2

Informacje o badaniach

W trakcie obserwacji zachowania się źrebnych klaczy, jak również pozostałych koni, znajdujących się pod opieką systemu Equinity Vision tworzony jest model, który odzwierciedla-kopiuje zachowanie się danego zwierzęcia. Dzięki temu będziemy w stanie wykryć pojawiające się symptomy świadczące o zbliżającym się porodzie, lub o pojawieniu się zagrożenia. Skupiamy się na analizie trzech podstawowych parametrów:

  1. ruchliwość – w każdym momencie badamy w jaki sposób porusza się dany koń. Czy robi to szybko, wolno, gwałtownie, czy też trwa nieruchomo. Porównujemy z jego wcześniejszym zachowaniem i weryfikujemy, czy nastąpiły jakieś zmiany.
  2. oddechy – nasz zespół był w stanie przygotować algorytmy, które pozwalają obserwować liczbę oddechów na minutę w sposób automatyczny przy wykorzystaniu obrazu z kamery, bez udziału człowieka, czy potrzeby instalowania dodatkowych czujników. Możliwość wykrycia zmian w liczbie oddechów dostarcza bardzo wartościowych informacji diagnostycznych.
  3. postawa zwierzęcia – jako uzupełnienie powyższych parametrów wykrywamy jeszcze, czy koń stoi, czy leży.
Zestawienie powyższych wyników, pozyskiwanych w sposób ciągły przez cały czas, gdy koń jest w boksie, pozwala zbudować dokładny model zachowań typowych dla konkretnego osobnika. Dzięki temu jesteśmy w stanie wykryć moment, gdy zbliża się poród, lub gdy dzieje się coś niepokojącego i koń potrzebuje pomocy człowieka.

O zespole

lek. wet. Kornelia Omyla

lek. wet. Kornelia Omyla

współwłaściciel Equinity Solutions, specjalista chorób koni z wieloletnim doświadczeniem w opiece i zarządzaniem stadami. W ostatnich latach dzieli pracę między Europę a Australię, co umożliwia zarządzanie nie jednym, a dwoma sezonami rozrodczymi koni w ciągu roku. Doświadczenie zdobywała pracując w wielu prestiżowych klinikach i stadach, zarówno w środowisku wyścigowym koni pełnej krwi angielskiej (Irlandia, Anglia, Australia), czystej krwi arabskiej (Arabia Saudyjska) jak i koni półkrwi, kuców, polo pony i innych szlachetnych ras. Jej zawodową pasją jest opieka nad ciężarnymi klaczami i intensywna terapia nowo narodzonych źrebiąt.

dr inż. Władysław Magiera

dr inż. Władysław Magiera

współwłaściciel Equinity Solutions i kierownik projektu. Ukończył studia doktoranckie na Politechnice Wrocławskiej w dyscyplinie Automatyka i Robotyka. Zatrudniony na stanowisku adiunkta w Katedrze Akustyki, Multimediów i Przetwarzania Sygnałów, członek komisji ds. Robotyki. Brał udział w projektach naukowych wykorzystujących AI m. in. do rozpoznawania mowy ludzkiej, posiada doświadczenie w pracy ze stanowiskami obliczeniowymi dużej mocy. Od 2019 roku dzięki przyjaźni z Kornelią zaangażowany w badanie możliwości wykorzystania AI w stadninach.

Ankieta

Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety, abyśmy mogli jeszcze lepiej spełnić Państwa oczekiwania.